Θάλασσα & Τέχνη
Διακοπές
Ευρετήρια, Οδηγοί
Ολοκληρώθηκε ο 19ος Ιστιοπλοϊκός Αγώνας Blue Cup (24/11/2009)

Για δέκατη ένατη συνεχή χρονιά διοργανώθηκε από την εταιρία Vernicos Yachts ο ιστιοπλοϊκός αγώνας Blue Cup, ο οποίος πραγματοποιήθηκε από τις 31 Οκτωβρίου έως τις 7 Νοεμβρίου. Στον αγώνα συμμετείχαν πενήντα σκάφη Beneteau με πληρώματα από δώδεκα χώρες.

Τα πληρώματα ξεκίνησαν από τον Αλιμο και έπλευσαν στα ανοιχτά του Αργοσαρωνικού κόλπου, με τελικό προορισμό τον Πόρο. Ενδιάμεσοι σταθμοί στις ιστιοδρομίες αποτέλεσαν η Παλαιά Επίδαυρος, η Ερμιόνη και το Πόρτο Χέλι.

Τελικός νικητής της κλάσης Α με σκάφη τύπου Oceanis αναδείχθηκε το σκάφος "ΑΤΗΙΝΑ", τύπου Oceanis 523 με το πλήρωμα του Πολωνού Skibinski Przemyslaw. Tην πρώτη θέση στη κλάση Β με σκάφη τύπου Cyclades κατέκτησε το σκάφος "MARLA" τύπου Cyclades 50,5, με τον Ούγγρο Roland Papp, ενώ στην κλάση C με σκάφη τύπου Oceanis, στην πρώτη θέση τερμάτισε ο Νορβηγός Svendsen Oeystein, με το σκάφος "ΑLYSSA" τύπου Oceanis 54.

Όλοι οι συμμετέχοντες μπόρεσαν να συνδυάσουν την ιστιοπλοΐα με τη διασκέδαση και να γνωρίσουν τις ομορφιές του τόπου μας.

Όροι Χρήσης : Προστασία Προσωπικών Δεδομένων : Ασφάλεια Συναλλαγών
©1999-2017 Δημοσιογραφικός Οργανισμός Λαμπράκη Α.Ε.
Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών του in.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση ή επανεκπομπή του, σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.