ix.in.gr
Ελληνική Συμμετοχή
Εισαγωγή
Αθλήματα
Στατιστικά
(Ελλάδα)
Η Ελλάδα στους Ολυμπιακούς
Οι ελληνικές αποστολές
Οι πρώτοι Έλληνες σε συμμετοχές
Τα 93 ελληνικά μετάλλια
Στατιστικά
(Κόσμος)
Οι Ολυμπιακοί με μία ματιά
Οι επιτυχημένοι Ολυμπιονίκες
Τα μετάλλια από το 1896
Τα 93 ελληνικά μετάλλια
AΘΗΝΑ 1896
1.
Ανδρέου Ιωάννης, 2ος στα 1,200 μ.
2.
Ανδριανόπουλος Νίκος, 1ος στην αναρρίχηση επί κάλω
3.

Βασιλάκος Χαρίλαος, 2ος στο μαραθώνιο

4.

Βερσής Σωτήρης, 3ος στη δισκοβολία

5.

Γεωργιάδης Ιωάννης, 1ος στη σπαθασκία

6.

Γούσκος Μιλτιάδης, 2ος στη σφαιροβολία

7.

Καρακάλος Τηλέμαχος, 2ος στη σπαθασκία

8.

Καρασέβδας Παντελής, 1ος στη σκοποβολή (πολεμικό όπλο)

9.
Κάσδαγλης Διονύσης, 2ος στο τένις (απλό)
10.
Κωλέττης Γιώργος, 2ος στην ποδηλασία (100 χλμ)
11.
Κωλέττης Γιώργος, 2ος στην ποδηλασία (10 χλμ)
12.
Κωνσταντινίδης Αρ., 1ος στην ποδηλασία (87 χλμ. σε δημόσιο δρόμο)
13.
Λούης Σπύρος, 1ος στο μαραθώνιο
14.
Μαλοκίνης Γιάννης, 1ος στην κολύμβηση (100μ.)
15.
Μητρόπουλος Γιάννης, 1ος στη γυμναστική (Κρίκοι)
16.
Μπελόκας Σπύρος, 3ος στο μαραθώνιο
17.
Νικολόπουλος Στ., 2ος στην ποδηλασία (1 στροφή)
18.
Ξενάκης Θωμάς, 2ος στην ποδηλασία (2 χλμ)
19.
Ξενάκης Θωμάς, 2ος στην αναρρίχηση επί κάλω
20.
Ορφανίδης Γιώργος, 1ος στη σκοποβολή (πολεμικό όπλο)
21.
Ορφανίδης Γιώργος, 2ος στη σκοποβολή (πιστόλι ταχύτητος)
22.
Παρασκευόπουλος Γ., 3ος στην ποδηλασία (12 χλμ στίβος)
23.
Παρασκευόπουλος Π., 2ος στη δισκοβολία
24.
Παυλίδης Παύλος, 2ος στη σκοποβολή (πολεμικό όπλο)
25.
Πεπάνος Αντώνης, 2ος στην κολύμβηση (500 μέτρα)
26.
Περσάκης Γιάννης, 3ος στο τριπλούν
27.
Πετροκόκκινος Δημήτρης, 2ος στο τένις
28.
Πύργος Λεωνίδας, 1ος στην ξιφασκία
29.
Τσίτας Γιώργος, 2ος στην ελληνορωμαϊκή πάλη
30.
Φραγκούδης Γιάννης, 1ος στη σκοποβολή (περίστροφο)
31.
Φραγκούδης Γιάννης, 2ος στη σκοποβολή (πολεμικό όπλο)
32.
Χασάπης Σπύρος, 2ος στην κολύμβηση
33.
Χωραφάς Ευστάθιος, 2ος στην κολύμβηση (100 μ)
  
ΣΕΝΤ ΛΙΟΥΪΣ 1904
34.

Γεωργαντάς Νίκος, 3ος στη δισκοβολία (37,68μ.)

35.
Κακούσης Περικλής, 1ος στην άρση βαρών (111,67κ.)
  
ΛΟΝΔΙΝΟ 1908
36.

Δωρίζας Μιχάλης, 2ος στον ακοντισμό (51,36μ.)

37.
Μεταξάς Αναστάσιος, 3ος στη βολή κατά πηλίνων δίσκων
38.
Τσικλητήρας Κώστας, 2ος στο μήκος άνευ φοράς (3,225μ.)
39.
Τσικλητήρας Κώστας, 2ος στο ύψος άνευ φοράς (1,55μ.)
  
ΣΤΟΚΧΟΛΜΗ 1912
40.

Τσικλητήρας Κώστας, 1ος στο μήκος άνευ φοράς (3,37μ.)

41.
Τσικλητήρας Κώστας, 3ος στο ύψος ψ Φοράς (1,55μ.)
  
ΑΜΒΕΡΣΑ 1920
42.

Βρασιβανόπουλος Αλ., 2ος στη σκοποβολή (περίστροφο-ομαδικό)
Θεοφιλάκης Ιωάννης, 2ος στη σκοποβολή (περίστροφο-ομαδικό)
Θεοφιλάκης Αλέξανδρος, 2ος στη σκοποβολή (περίστροφο-ομαδικό)
Σάππας Ιάσωνας, 2ος στη σκοποβολή (περίστροφο-ομαδικό)
Μωραϊτίνης Γιώργος, 2ος στη σκοποβολή (περίστροφο-ομαδικό)

  
ΠΑΡΙΣΙ 1924
43.
Δημητριάδης Κωνσταντ., 1ος στην γλυπτική (Δισκοβόλος)
  

ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ 1956

44.
Ρουμπάνης Γιώργος, 3ος στο επί κοντώ (4,50μ.)
  
ΡΩΜΗ 1960
45.

Κωνσταντίνος Γλύξμπουργκ, 1ος στην ιστιοπλοΐα (Dragon)
Ζαϊμης Γιώργος, 1ος στην ιστιοπλοΐα (Dragon)
Εσκιτζόγλου Οδυσσέας, 1ος στην ιστιοπλοΐα (Dragon)

  

ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΜΕΞΙΚΟΥ 1968

46.
Γαλακτόπουλος Πέτρος, 3ος στην ελληνορωμαϊκή πάλη (70κ.)
  

ΜΟΝΑΧΟ 1972

47.

Γαλακτόπουλος Πέτρος, 2ος στην ελληνορωμαϊκή πάλη (74κ.)

48.
Χατζηπαυλής Ηλίας, 2ος στην ιστιοπλοΐα (finn)
  

ΜΟΣΧΑ 1980

49.

Μυγιάκης Στέλιος, 1ος στην ελληνορωμαϊκή πάλη (62κ.)

50.
Μπουντούρης Τάσος, 3ος στην ιστιοπλοΐα (Soling)
Γαβρίλης Τάσος, 3ος στην ιστιοπλοΐα (Soling)
Ραπανάκης Αρ., 3ος στην ιστιοπλοΐα (Soling)
51.
Χατζιωαννίδης Γ., 3ος στην ελευθέρα πάλη (62κ.)
  

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ 1984

52.

Θανόπουλος Δημήτρης, 2ος στην ελληνορωμαϊκή πάλη (82κ.)

53.
Χολίδης Χαράλαμπος, 3ος στην ελλήνορωμαϊκή πάλη (57κ.)
  

ΣΕΟΥΛ 1988

54.
Χολίδης Χαράλαμπος, 3ος στην ελευθέρα πάλη (57κ.)
  

ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ 1992

55.
Δήμας Πύρρος, 1ος στην άρση βαρών (82,5κ.)
56.
Πατουλίδου Βούλα, 1η στα 100 μέτρα με εμπόδια (12,64)
  

ΑΤΛΑΝΤΑ 1996

57.
Δήμας Πύρρος, 1ος στην άρση βαρών (83κ.)
58.
Κακιαβίλι Κάχι, 1ος στην άρση βαρών (99κ.)
59.
Κακλαμανάκης Νίκος, 1ος στην ιστιοπλοΐα (mistral)
60.
Κόκκας Λεωνίδας, 2ος στην άρση βαρών (91κ.)
61.
Λεωνίδης Βαλέριος, 2ος στην άρση βαρών (64κ.)
62.
Μπακογιάννη Νίκη, 2η στο άλμα εις ύψος (2,03μ.)
63.
Μελισσανίδης Ιωάννης, 1ος στην ενόργανη γυμναστική (ασκήσεις εδάφους)
64.
Σαμπάνης Λεωνίδας, 2ος στην άρση βαρών (59κ.)
  

ΣΙΔΝΕΪ 2000

65.
Δήμας Πύρρος, 1ος στην άρση βαρών (85κ)
66.
Κακιασβίλι Κάχι, 1ος στην άρση βαρών (94κ)
67.
Κώστας Κεντέρης, 1ος στα 200μ (20.09)
68.
Κώστας Μουρούτσος, 1ος στο Ταε κβον ντο (58κ)
69.
Βίκτωρας Μήτρου, 2ος στην άρση βαρών (77κ)
70.
Λεωνίδας Σαμπάνης, 2ος στην άρση βαρών (62κ)
71.
Κατερίνα Θάνου, 2η στα 100μ (11.12)
72.
Δημοσθένης Ταμπάκος, 2ος στην ενόργανη γυμναστική (κρίκοι)
73.
Τασούλα Κελεσίδου, 2η στην δισκοβολία (65.71μ)
74.
Μιρέλα Τζελίλη, 2η στον ακοντισμό (67.51μ)
75.
Ιωάννα Χατζηϊωάννου, 3η στην άρση βαρών (63κ)
76.
Ειρήνη Αϊνδιλή, 3η στη ρυθμική γυμναστική (ανσάμπλ)
Μαρία Γεωργάτου, 3η στη ρυθμική γυμναστική (ανσάμπλ)
Χαρά Καρυάμη, 3η στη ρυθμική γυμναστική (ανσάμπλ)
Ευαγγελία Χριστοδούλου, 3η στη ρυθμική γυμναστική (ανσάμπλ)
Κλέλια Πανταζή, 3η στη ρυθμική γυμναστική (ανσάμπλ)
Αννα Πολλάτου, 3η στη ρυθμική γυμναστική (ανσάμπλ)
77.
Αλέξανδρος Καρντάνοφ, 3ος στην ελευθέρα πάλη (54κ)
AΘΗΝΑ 2004
78.
Φανή Χαλκιά, 1η στο 400μ. μετ εμποδίων (στίβος)
79.
Αθανασία Τσουμελέκα, 1η στα 20 χλμ. βάδην (στίβος)
80.

Δημοσθένης Ταμπάκος, 1ος στου κρίκους (ενόργανη γυμναστική)

81.

Σοφία Μπεκατώρου, Αιμιλία Τσουλφά, 1ες στα 470 (ιστιοπλοΐα)

82.

Ηλίας Ηλιάδης, 1ος στο τζούντο (81κ.)

83.

Νίκος Συρανίδης, Θωμάς Μπίμης, 1οι στις καταδύσεις, συγχρονισμένη 3μ.

84.

Αλέξανδρος Νικολαΐδης, 2ος στο τάε κβο ντο (+80κ.)

85.

Ελισάβετ Μυστακίδου, 2η στο τάε κβο ντο (67κ.)

86.
Ασιλιάν Δήμητρα, Ελληνάκη Γεωργία, Καραγιάννη Ευτυχία, Καραπατάκη Αγγελική, Κοζομπόλη Βούλα, Λαρά Γιούλη, Λιόση Κική, Μελιδώνη Αντυ, Μυλωνάκη Ανθούλα, Μωραΐτη Τόνια, Μωραϊτίδου Εύη, Οικονομοπούλου Κατερίνα, Ρουμπέση Αντιγόνη, 2η θέση στο πόλο γυναικών
87.
Νίκος Κακλαμανάκης, 2ος στα Mistral (ιστιοπλοΐα)
88.
Πηγή Δεβετζή, 2η στο άλμα εις τριπλούν (στίβος)
89.
Τασούλα Κελεσίδου, 2η στη δισκοβολία (στίβος)
90.
Μιρέλα Μανιάνι, 2η στο ακόντιο (στίβος)
91.
Πύρρος Δήμας, 3ος στην άρση βαρών (83κ.)
92.
Αρτιόμ Κιουρεγκιάν, 3ος στην πάλη (55κ.)
93.
Βασίλης Πολύμερος, Νίκος Σκιαθίτης, 3οι στο διπλό σκιφ (κωπηλασία)

Όροι Χρήσης : Προστασία Προσωπικών Δεδομένων : Ασφάλεια Συναλλαγών
©1999-2017 Δημοσιογραφικός Οργανισμός Λαμπράκη Α.Ε.
Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών του in.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση ή επανεκπομπή του, σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.